2018 Washington State Championships
Team Schedules - Boys Under 14
Subscribe to Flight iCal
**Flight iCal contains ENTIRE FLIGHT schedule. To subscribe to Team iCal, click team to open the Team schedule, then subscribe to Team iCal**
iPhone or Outlook:
Click to Subscribe to your Flight Schedule
Android Device using Google Calendar:
Add by URL in Google Calendar, URL is:
http://wys-2018wastatechampionships1.sportsaffinity.com/tour/public/info/ischedule.aspx?flightguid=62159EBF-6C59-4263-88AF-FC7EB5BF4D93&tournamentguid=60685604-0A64-465D-85F9-F93D7820C920&gametimezone=xxxxxxxx
xxxxxxxx is game's time zone. Please replace xxxxxxxx with one of these ( eastern, central, mountain, pacific, hawaii ).
Click here for detail
     

Bracket Ladder Display Quarter Final Semi-Final Final      


ALL A B C D      




Advancing to Next Round: top 2 place team(s) from each Bracket and 0 Wildcards.
  Tie Breaker
Club
Info
Group -- A 1  2  3  4  5  6  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 A1 : Crossfire Yakima - B04 A333   9 3  10  12 
 A3 : PacNW B04 Maroon A303   6 2  3  11 
 A2 : Blackhills FC B04 Black A003   3 1  -2  6 
 A4 : Eastside FC B04 White B000   0 0  -11  2 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- B 1  2  3  4  5  6  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 B1 : Seattle United B04 Copa A3333  12 4  10  13 
 B2 : WPFC B04 Black A1030  4 1  -1  4 
 B3 : FWFC B04 Blue (A)0100  1 0  -9  5 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- C 1  2  3  4  5  6  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 C3 : Crossfire Premier B04 A1131xx6 1  3  6 
 C2 : 3RSC B04 RCL Black0113xx5 1  1  6 
 C1 : Northwest United - BU14 Black3001xx4 1  -4  4 

  Tie Breaker
Club
Info
Group -- D 1  2  3  4  5  6  Total
Points
Most WinsGoal DiffGoals For
 D2 : GS Surf B04 A3330xx9 3  7  12 
 D1 : Spokane Sounders B04A0331xx7 2  2  8 
 D3 : Whatcom FC Rangers - B04 Gold0001xx1 0  -9  4 

Bracket - Saturday, March 24, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353453  Karl Grosch Field at Steel Lake  09:00 AM  Full B3 vs B1FWFC B04 Blue (A) 0 vs.Seattle United B04 Copa A5
 353449  Preston Park  02:30 PM  1 A4 vs A1Eastside FC B04 White B 0 vs.Crossfire Yakima - B04 A4
 353461  Phillips 66 Soccer Park  04:00 PM  02 C1 vs C2Northwest United - BU14 Black 2 vs.3RSC B04 RCL Black0

Bracket - Sunday, March 25, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353469  Bellingham High  12:00 PM  1 D3 vs D2Whatcom FC Rangers - B04 Gold 1 vs.GS Surf B04 A3
 353450  Regional Athletic Complex  01:00 PM  1 A2 vs A3Blackhills FC B04 Black A 2 vs.PacNW B04 Maroon A4
 353463  Grass Lawn Park  01:00 PM  1 C3 vs C2Crossfire Premier B04 A 1 vs.3RSC B04 RCL Black1
 353457  Karl Grosch Field at Steel Lake  03:00 PM  Full B3 vs B2FWFC B04 Blue (A) 2 vs.WPFC B04 Black A2

Bracket - Saturday, April 07, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353455  Lower Woodland  09:30 AM  2 B1 vs B2Seattle United B04 Copa A 2 vs.WPFC B04 Black A0
 353451  Sozo 11  01:00 PM  9 A1 vs A3Crossfire Yakima - B04 A 5 vs.PacNW B04 Maroon A2
 353467  Spokane Shadow Soccer Complex  04:00 PM  4 D1 vs D2Spokane Sounders B04A 2 vs.GS Surf B04 A4

Bracket - Sunday, April 08, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353468  Spokane Shadow Soccer Complex  12:00 PM  4 D1 vs D3Spokane Sounders B04A 4 vs.Whatcom FC Rangers - B04 Gold1
 353456  Roosevelt HS  05:30 PM  1 B1 vs B3Seattle United B04 Copa A 5 vs.FWFC B04 Blue (A)3

Bracket - Saturday, April 14, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353466  Meadowdale Athletic Complex  11:15 AM  M1 D2 vs D3GS Surf B04 A 5 vs.Whatcom FC Rangers - B04 Gold1
 353448  Robinswood Park  12:30 PM  West A3 vs A4PacNW B04 Maroon A 5 vs.Eastside FC B04 White B1
 353460  Southridge SC  03:30 PM  SR5 C2 vs C33RSC B04 RCL Black 1 vs.Crossfire Premier B04 A1

Bracket - Sunday, April 15, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353454  WPFC Soccer Complex  11:00 AM  3 B2 vs B3WPFC B04 Black A 2 vs.FWFC B04 Blue (A)0
 353459  Grasslawn Park  11:00 AM  GL2 C3 vs C1Crossfire Premier B04 A 3 vs.Northwest United - BU14 Black0
 353447  Sozo 11  01:00 PM  8 A1 vs A2Crossfire Yakima - B04 A 3 vs.Blackhills FC B04 Black A0

Bracket - Saturday, April 21, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353464  Columbia Basin College  03:45 PM  1 C2 vs C13RSC B04 RCL Black 4 vs.Northwest United - BU14 Black1
 353470  Canyon Park Junior High  04:00 PM  1 D2 vs D1GS Surf B04 A 0 vs.Spokane Sounders B04A1
 353458  WPFC Soccer Complex  05:30 PM  2 B2 vs B1WPFC B04 Black A 0 vs.Seattle United B04 Copa A1

Bracket - Sunday, April 22, 2018
GameVenueTimeFieldGroupHome TeamScore Away TeamScore
 353452  Capital High School Turf  11:00 AM  1 A2 vs A4Blackhills FC B04 Black A 4 vs.Eastside FC B04 White B1
 353465  Phillips 66 Soccer Park  12:00 PM  01 D3 vs D1Whatcom FC Rangers - B04 Gold 1 vs.Spokane Sounders B04A1
 353462  Mount Vernon High School  05:00 PM  1 C1 vs C3Northwest United - BU14 Black 1 vs.Crossfire Premier B04 A1

Quarter Final - Saturday, April 28, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 414364  TBD   --    --  Crossfire Premier B04 A 2
- 4PK  
vs.Spokane Sounders B04A2
- 5PK
 414362  Sozo 11  01:00 PM  8 Crossfire Yakima - B04 A 4 vs.WPFC B04 Black A0
 414363  Genesee Park and Playfield  03:00 PM  Up Seattle United B04 Copa A 0 vs.PacNW B04 Maroon A4
 414365  Canyon Park Junior High  03:00 PM  1 GS Surf B04 A 1
- 4PK  
vs.3RSC B04 RCL Black1
- 5PK

Semi-Final - Saturday, May 05, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 209519  Starfire Sports Complex  04:30 PM  1 Crossfire Yakima - B04 A 3 vs.3RSC B04 RCL Black1
 209520  Starfire Sports Complex  04:30 PM  2 PacNW B04 Maroon A 3 vs.Spokane Sounders B04A2

Final - Sunday, May 06, 2018
GameVenueTimeFieldHome TeamScore Away TeamScore
 209567  Starfire Sports Complex  01:00 PM  1 Crossfire Yakima - B04 A 2 vs.PacNW B04 Maroon A0






Affinity Sports Copyright 2018, Affinity Sports Inc, All Rights Reserved.
Terms of Use and Privacy Policy are applicable to this site.